Vai slikta kredītvēsture ir tas pats, kas ļoti slikta kredītvēsture

Latvijas iedzīvotāji, kas pamanās iekļut parādnieku reģistros nereti meklē, kur iegūt kredītu ar sabojātu kredītvēsturi. Situācija diemžēl nav iepriecinoša, jo cilvēki, kas nav laicīgi kārtojuši parādsaistības tiek uzskatīti par maigi izsakoties – mazāk uzticamiem un viņu iespējas saņemt kredītu ir stipri ierobežotas. Šajā brīdi varētu pielikt punktu, taču mēs liekam komatu.

Slikta kredītvēsture nav statisks rādījums. Ja mēs lietotu 10 baļļu skalu, tad tā var atšķirties no 1 līdz 10, līdz ar to likumsakarīgi, ka kreditēšanas vēsture vairākiem cilvēkiem var būtiski atšķirties. Kā šo faktoru vērtē aizdevēji ir noslēpums un publiski netiek izpausts. Daži skatās tikai pašu faktu, citi vērtē rūpīgāk un vērtē būtību.

Piemērs – cilvēks, kas ir aizmirsis apmaksāt kādu rēķinu un ir ignorējis atgādinājumus var iekļut melnajā sarakstā. Pēc brīža viņš jau saņem vēstuli no parādu piedzinējiem un tikai tad attopas, ka vajadzēja domāt savlaicīgāk. Nomaksā parādus un domā, ka ar to viss beidzās. Diemžēl informācija par pašu pārkāpuma faktu parādnieku datu bāzēs netiek dzēsta un salgabājas tur pat 3 gadus. Ja saistības tiek nokārtotas, datu bāzē tiek pievienots ieraksts, kas apliecina pārkāpuma novēršanu, taču visa informācija joprojām tiek uzglabāta.

Otrs variants – kredītņēmējs – ļaunprātīgs nemaksātājs – izvairās no parādu apmaksas, parādu piedzinējiem. Beigās viņš tiek atrasts un parāds tiek piedzīts tiesas ceļā, iesaistot tiesas izpildītājus. Parāda summa, soda naudas apmērs ir daudz lielāks nekā kredīts. Diemžēl neskatoties uz tiesas lēmumu parāds netiek maksāts, jo vienkārši nav ko piedzīt. Abas situācijas ir līdzīgas, jo netiek savlaicīgi pildītas saistības, taču rezultāts ir gaužām atšķirīgs. Piekritīsiet, ka vienā variantā varam runāt par aizmāršīgu, taču labdabīgu cilvēku un ar tādu vēl varētu atkārtoti sadarboties, bet otru gribas turēt pa gabalu un nelaist sev klāt ne par kādu cenu. Atšķirības ir acīmredzamas un tie kreditori – bankas vai nebanku kredītu devēji darītu labi, ja šīs atšķirības ievērotu un diferencētu savu attieksmi. Sametot visus parādniekus vienā maisā, tiek nodarīts lielāks sliktums nekā labums un rezultātā cieš daudzi nevainīgie.

Vairumā gadījumu kredītiestādes ir tās, kuras aizdod naudu tikai tiem, kam ir perfekta kreditēšanas vēsture vai vispār nav kredītvēsture. Nebanku aizdevēji turpretim pieļauj lielākas vaļības un retu reizi vai biežāk ir gatavi sadarboties arī ar mazāk uzticamiem klientiem. Iemesls šādai atšķirībai ir pēdējo spēja apgūt modernās tehnoloģijas. Veicot individuālu klientu izvērtēšanu un diversificējot riskus rezultāts ir pozitīvs abām pusēm. Uzreiz gan jāpiezīmē, ka āaizņēmumi ar sliktu kredītvēsturi tiek pieškirti tikai pie nosacījuma, ja parādnieks atbilst kreditoru prasībām. Nevajadzētu cerēt, ka pretimnākšana tiks izrādīta arī tiem, kas uzskatāmi par ļaunprātīgiem nemaksātājiem.

BALTICMILES.LV 2016.-2018.