Latvijas budžeta pieņemšana

Pavisam nesen tika pieņemts jaunais Latvijas budžets. Reklāmas ar tā atšifrējumu lielākajās pozīcijās redzamas arī uz afišu stabiem Rīgas ielās.  Daudzi jau būs dzirdējuši, ka budžets un tam iesniegtie vairāk kā 1000 priekšikumi tika izskatīti nakts laikā,  katram no priekšlikumiem atvēlot vien dažas minūtes.  Lai arī jautājumu skatīšanas efektivitāte var šķist apbrīnojama, tomēr paralēli deputāti pamanījās arī sadalīt 30 miljonus eiro deputātu kvotās. Kad jāatrod nauda veselības aprūpei vai izglītībai, mēs dzirdam,  ka naudas nav, bet šeit 30 miljoni vienā naktī.  Tā vietā, lai naudas sadali uzticētu kompetentām ministrijām, deputāti izlēma, ka viņu priekšlikumi ir svarīgāki. Lauvas tiesu no naudas guva Ventspils pašvaldība, kurā saimnieko par “hūti” dēvētais personāžs.

Tas, protams, nav viss. Budžeta veidošanas procesā mums tika gari un plaši stāstīts, kādēļ ir jāmaina mikoruzņēmuma nodokļa maksāšanas modelis. Ministri mums stāstīja, kādēļ ir būtiski uzņēmējiem maksāt arī sociālās apdrošināšanas iemaksas par saviem darbiniekiem. Argumenti bija gari un plaši.  Sašutumu gan izraisīja fakts, ka pilnas sociālās apdrošināšanas iemakas ir jāmaksā arī par darbiniekiem, kas strādā uz 1/2, 1/4 vai pat 1/8 slodzī. Uzņēmēji paziņoja, ka atlaidīs darbiniekus. Citi sūdzējās, ka vispār brauks prom no valsts vai slēgs uzņēmumus. Pašā pēdējā brīdī ministru prezidents Kučinskis izjāja kā princis Baltā zirgā un paziņoja, ka mikrouzņēmuma nodokļa maksāšanas modelis atkal tiks mainīts un tā vietā visiem mikrouzņēmumu īpašniekiem būs jāmaksā 15% no apgrozījuma. Tas viennozīmīgi nav maz, ja salīdzinam, ka nodoklis pirms tam bija 9%. Mazliet mierina gan fakts, ka papildus klāt nākušie 6% tiek novirzīti darbinieku sociālajam nodrošinājumam. Tas varbūt ir labi uzņēmumiem, kuros ir mazs apgrozījums un nepaliek brīvā nauda. Visiem pārējiem, kas gūst ienākumus un daļu no tās plānoja izņemt dividendēs viss nav tik spoži. Kurš no tā iegūst ? Cilvēki, kas varēs, iespējams, turpināt strādāt uz 1/4 vai 1/12 slodzes. Zaudētāji būs uzņēmumi, kuros ir viens vai divi darbinieki. Nodokļu administrēšana kļūs vieglāka, bet, vai tas bija vajadzīgs laiks rādīs.

Viens ir skaidrs. Valsts budžeta veidošana ir iespējama loģiskāka un pareizāka. Nedrīkst pieņemt lēmumus par visu mūsu naudu vienas nakts laikā. Šiem jautājumiem būtu jāatvēl vismaz viena, divas nedēļas, lai var izrunāt visu un pieņemt pareizo lēmumu. Ceram, ka partijas KPV nākšana pie varas situāciju uzlabos.

BALTICMILES.LV 2016.-2018.