Kredītņēmēja ABC

Latvijas iedzīvotāji ir salīdzinoši izglītoti finansēs. Diemžēl tas ir spēkā tikai līdz brīdim, kamēr ir runa par citu cilvēku naudu, nevis personīgo. Tiklīdz jāiegulda savi līdzekļi vai jāaizņemas privātām vajadzībām, sākas problēmas. Galvenais iemesls šādai atšķirībai ir pretrunas starp teorētiskām un praktiskām zināšanām. Šī neatbilstība parādās gan skolu mācību programmās, gan iedzīvotāju reālās zināšanas par procesiem valstī un pasaulē. Mēs visi zinām, ka aizņemšanās iespējas ir dažādas un katrs kredītu veids ir paredzēts citām vajadzībām. Tajā pašā laikā ir salīdzinoši daudz cilvēki, kas iegādājas auto, izmantojot patēriņa aizdevumu, nevis auto līzingu. Arī naudas ieguldīšana privātos pensiju fondos noris vairāk pēc nejaušības principa, nevis pēc reālas datu izvērtēšanas. Lai nākotnē nepieļautu būtiskas kļūdas, ir svarīgi darīt visu iespējamo, lai ieguldītu naudu lietās, kas dod atdevi un aizņemties tikai tad, kad to var atļauties. Pēdējā laikā aizvien populārāks kļūst kredītlīnijas aizdevums, taču diemžēl tikai retais nojauš, ko tas vispār nozīmē. Lai arī reklāmās tiek solīts, ka tas ir elatsīgs un izdevīgs pakalpojums, reālā dzīvē izmaksas parasti ir daudz augstākas. Tiem cilvēkiem, kam nepieciešama kreditēšanas līnija jeb overdrafts vienmēr ir izdevīgāk aizņemties savā bankā, nevis pie nebanku kreditoriem. Vai Jūs domājat, ka kāds šos padomus ņem vērā ? Spriežot pēc plašajām reklāmas kampaņām, liekas, ka neņem un tas ir samērā bēdīgi. Ja salīdzinam procentu likmes kredītkartēm un citiem pakalpojumiem, ātri atklāsim, ka pēdējie piedāvā reizēm pat zemākas procentu likmes, taču pirmajam tiek dota priekšroka, jo tas tiek vairāk reklamēts.

kreditnemeja-abc

Vai cilvēks ir racionāla būtne ?

Izlasot visu iepriekš minēto nevajag sev sākt bērt pelnus uz galva un uztraukties, ka Latvija ir atpalikusi, trešās pasaules valsts. Starptautiski pētījumi jau sen ir apliecinājuši, ka cilvēks ir racionāla būtne tikai pētnieku un teorētiķu fantāzijās. Reālā dzīvē cilvēki ir gatavi piekrist sadarbībai ar banku, ja viņus apkalpo jauna, skaista meitene, nevis vecs, sirms vīrs. Pat saņemot sadarbības piedāvājumu no kredītiestādes vēstulē, cilvēki labprātāk sadarbosies ar banku, ja vēstulē būs foto ar jaunu meiteni, kurai lūpas nokrāsotas sarkanā krāsā. Vai varat iedomāties, ka kāds sev atzīsies, ka izvēlējies konkrēto banku tikai dēļ bildēm ? Protams, ka, nē, bet praksē diemžēl cilvēki ir gatavi maksāt vairāk tikai tādēļ, ka viņiem emocionāli kāda bilde, banka ir iepatikusies vairāk.

Kā pasargāt sevi no nepārdomātas rīcības ?

Vienīgais un arī pareizākais veids, kā pieņemt lēmumu, kas ļaus gūt maksimāli izdevīgus nosacījumus ir datu salīdzināšana. Neticiet, ka reklāmā solītais atbilst patiesībai. Pārbaudiet izmaksas paši, apmeklējot vairāku aizdevēju mājas lapas vai izmantojiet kādu portālu, kas speciāli paredzēts kredītu salīdzināšanai. Pretējā gadījumā var izrādīties, ka par aizņēmumu pārmaksāsiet 50 un vairāk eiro jau viena mēneša laikā. Ja termiņu izstiepjam uz gadu vai daudziem gadiem, situācija var būt vēl bēdīgāka.

Atcerieties – kreditorus neinteresē Jūsu labklājība, bet peļņa. Jūs paši esat atbildīgi par savu finansiālo labklājību. Ņemt kredītus grib daudzi, bet ar sekām rēķinās tikai daži. Rīkojieties saprātīgi un izvērtējiet vai reāli spējat atļauties to, ko esat nodomājuši.

BALTICMILES.LV 2016.-2018.