Aizdevuma līgums un kredītlimits privātpersonām

kredita-liguma-nosacijumiKatrs finanšu darījums, kas ietver saistību izpildi starp divām un vairāk pusēm tiek nostiprināts līguma veidā. Aizdevumiem, kas tiek izsniegti internetā vai bankā līgumi parasti ir standartizēti un klientu iespējas veikt izmaiņas līguma nosacījumos ir ļoti ierobežotas. Katram klientam kreditors nosaka indivudālu kredītlimitu, kura apmērs ir atkarīgs no ienākumiem, izdevumiem un kredītvēstures. Ja vajadzīgs elastīgs aizdevums tiek piešķirta kredītlīnija, kuras apmērs var sasniegt pat četras, sešas mēnešalgas, bet termiņš 3 gadus. Būtiski šajā gadījumā ir, lai kredītspeciālists varētu izvērtēt klienta ikmēneša ienākumus. Vairumā gadījumu tas nozīmē, ka ir jāredz algas apmērs vismaz par pēdējiem sešiem mēnešiem. Tiem, kuri izvēlas slēgt kredītlīgumu ar banku ir jārēķinas, k, piešķirot aizdevumu, obligāta prasība būs saņemt algu konkrētajā kredītiestādē. Tas tiek darīts ar mērķi, lai nodrošinātu, ka līgumā noteiktā naudas summa tiek automātiski atvilkta no klienta konta nteiktajā datumā. Latvijas iedzīvotāji, kas jau ir paņēmuši aizdevumu kādā bankā šī iemesla dēļ nevar pretendēt uz kredītu citā bankā, jo pirmā banka parasti nepieļauj algas saņemšanu citā kontā.

Rezultātā klientiem parasti tiek atstātas divas iespējas – pieņemt noteikumus vai atteikties no kredīta saņemšanas. Lieki piebilst, ka Latvijas likumdošana nosaka, ka aizdevējam un aizņēmējam ir jābūt iespējam apspriest nosacījumus un piedāvāt izmaiņas līgumā. Praksē tas diemžēl visbiežak netiek realizēts un cilvēki ir spiesti piekrist kreditoru nosacījumiem.

Kā iegūt izdevīgākus aizdevuma nosacījumus ?

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā iegūt maksimāli izdevīgus aizdevuma nosacījumus ir konkursa rīkošana vairākiem aizdevējiem. Situācijās, kad vajadzīgs mikro aizdevums, tas nebūs risinājums, bet, ja vēlaties pirkt jaunu mājokli vai pieteikties auto līzingam, tas ir iespējams. Būtiskākais šajā brīdī ir rīkoties atklāti un informēt kreditorus, ka veicat cenu aptauju vairākos uzņēmumos. Rezultātā pas’tav iespēja, ka klienti ar vidējiem un augstiem ienākumiem var tikt pie zemākiem procentu maksājumiem. Izvēloties kredītlīnijas iespējas, tas nozīmē, ka ikmēneša procentu maksājumi būs zemāki un ir arī iespējama samazināta komisijas maksa par kredītlimita izsniegšanu. Protams, tas būs daudz nozīmīgāk situācijās, kad runa iet par lieliem kredītiem, kuru atmaksas termiņš var sasniegt pat 10 – 30 gadus. Tiesa, pēdējos gados ir novērojama tendence, ka cilvēki ir kļuvuši saprātīgāki un cenšas atmaksāt parādu maksimāli ātri un ņem mazākus aizdevumus. Sabiedrībā ir izveidojusies izpratne, ka aizņemšanās sniedz ne tikai iespēju dzīvot labāk, bet ir saistīta arī ar būtisku risku zaudēt pašreizējo īpašumu un vēl palikt parādā kreditoram.

Privātpersonām, kas pašreizējā situācijā ir gatavas uzņemties nopietnas finansiālas saistības ir jāapzinās, ka risks var būt lielāks par potenciālo ieguvumu. Lai arī daudzas bankas, t.sk. swedbank aktīvi reklamē dažādus patēriņa aizdevumus, ir skaidrs, ka aizņemoties svešu naudu būs jāatmaksā sava nauda. Šāda atziņa var likties pašsaprotama, bet brīdī, kad ikmēneša budžets tiek apgrūtināts ar kredītmaksājumu, no kura nav iespējams izvairīties sajūta var nebūt patīkama. Šī iemesla dēļ labākais risinājums cilvēkiem, kas vēlas dzīvot uz parāda un ir gatavi gaidīt ir pašiem krāt naudu un dzīvot no saviem personīgajiem līdzekļiem. Apstākļos, kad bez aizdevuma nav iespējams iztikt ir būtiski salīdzināt vairākus variantus un izvēlēties to, kurš ļauj aizņemties lētāk un piedāvā sabalansētus aizdeuvma līguma nosacījumus.

 

BALTICMILES.LV 2016.-2018.